Abdestiniz Tutmayabilir!

0

İŞTE GUSÜL ABDESTİ ALIRKEN HEPİMİZİN YAPTIĞI O YANLIŞ!

Kapalı Bir Yerde, Tek Başına Üstünde Bir Şey Yokken Yıkanmak Caizdir Yani Haram Değildir. Ancak Edeb Olarak Ön Ve Arka Avret Yerleri Örtmek Daha Güzeldir. Çıplak Olarak Alınan Abdest Geçerlidir.

BANYO ADABI Banyo Adabına Uymak Güzel Olmakla Beraber, Bunlara Uyulmazsa Günah Olmaz.

1. Banyo Yapmadan Önce Misvakla Dişimizi Temizlemeliyiz.

2. Banyoya, Allah’ın Huzuruna Temiz Çıkmak Gibi, Güzel Düşüncelerle Girmelidir

3. Sol Ayağımızla Banyoya Girmelidir. 4. Girerken Bismillahirrahmanirrahim, Pisliklerin Her Cinsinden Ve Kovulmuş Şeytanın Şerrinden Allaha Sığınırım. Demeliyiz.

4. Banyoyu Kimsenin Göremeyeceği Şekilde Kapatmalıyız.

5. Hamamda Setr-I Avrete Riayet Etmeli Ve Peştamal Giymelidir.

6. İlk Girişimizde Sağ Ve Sol Omuzlarımızı Yıkamalıyız

7. Suyu Lüzumundan Fazla Israf Etmemeliyiz. 8. Banyoda Suyun Sıcaklığı Gibi Ürperten Hallerde Cehennemi Düşünmeli, Bununla Cehennem Arasında Mukayesede Bulunmalıdır.

9. Banyoda Konuşmamalı, Aşikare Kur”An Ve Ilahi Gibi Şevler Söylememelidir.

10. Akşama Yakın, Akşam Ile Yatsı Arasındaki Vakitlerde Banyoya Girilmemelidir

11. Banyoda Su Dökünürken Ayakta Su Dökünmelidir. Oturarak Su Dökünmemelidir. Eğer Yere Dökülen Sular Üzerimize Sıçramıyorsa Oturarak Da Yıkanılabilir.

12. Banyoda Küçük Büyük Abdest Bozulmaz. Peygamberimiz Bu Hususta Da Önemle Durur.

Sizden Biriniz Banyo Yaptığı Yere Idrar Etmesin. Sonra Bu Idrar Ettiği Yerden Abdest Almasın. Vesvesenin Çoğu Bundan Ileri Gelir.(Tirmizî, Tahâre 17 Nesâî, Tahâre 6)

Gasl, Yıkamak Demektir. Gusül Ve Iğtisal Da, Yıkanma Anlamını Taşır. Din Deyiminde Gusül: Bütün Bedenin Yıkanmasıdır, Gusül (Boy) Abdesti Alınmasıdır. Buna Taharet-I Kübra (Büyük Temizlik) Denir.

Böyle Bir Temizliği Gerektiren Hal Cünüplüktür. Ayrıca Kadınların Hayız Ve Nifas Kanlarının Sona Ermesidir. Cünüplük Hali Ise, Aşağıda Açıklanacağı Üzere, Şehvetle Meninin Atılmasından Ve Cinsel Ilişkiden Meydana Gelir. Buna “Cenabet Olmak” Ta Denir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

1. Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele çeker ve sol ayağı ile gusül yerine girer.

2. “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder.

3. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini sol eliyle temizler.

4. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.

5. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz Abdesti gibi abdest alır.

6. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış olunur.

* Kadınlar ve erkekler aynı şekilde gusül abdesti alır. Kadın, kız için ayrı erkek için ayrı bir boy abdesti alınış şekli yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here