Soğan

0

Köyün birinde bir ağa varmış.. Bir gün ağa yumurtalıklardan rahatsızlanmış, doktora gitmiş. Doktor ameliyat etmiş ağayı, çıkarmış yumurtalığı kenara koymuş, temizlemiş iltihabı.

Neyse kenarda duran yumurtayı kedi kapmış,doktor tırsmış.

Tabii hemen gitmiş bir soğan almış cücüğü çıkarmış yumurtanın,yerine koymuş kapatmış.

Ağayı taburcu etmiş.Aradan on yıl geçmiş doktorun yolu düşmüş köye arabası arıza yapınca köye gitmek zorunda kalmış.

Demiş ki kendi kendine: “nasıl olsa ağa ölmüştür..”

Girmiş kahveye oradan biri:

” OOooO doktorum gel hele gel ya beni iyi güzel ameliyat ettin eline koluna sağlık,yalnız anlamadığım bir şey var,kime versem gözünden yaş geliyor..”

BONUS FIKRA

Kapitalizmin iç yüzü

Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10$ ‘dan maymun alacağını söylemiş. Köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymunları yakalamaya başlamışlar.

Adam, binlerce maymunu 10$ dan satın alınca ortalıkta maymunlar azalmış, yakalaması zorlaşmış.

Köylüler tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken adam tanesine 20$ vereceğini söylemiş. Tekrar heveslenen köylüler tekrar maymunları yakalamaya başlamışlar.

Bir süre sonra da fiyatı 25$ a çıkarmış. ancak bırak yakalamayı, maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış.

Bunun üzerine adam fiyatı 50$ a çıkardığını, ancak kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini, yardımcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş.

O yokken yardımcısı köylülere demiş ki; şu büyük kafesteki maymunlar var ya ben onların tamamını size tanesi 35$ dan satayım, siz de adam gelince ona 50$ dan satarsınız.

Köylüler bütün birikimlerini bir araya toplayarak bütün maymunları satın almışlar. Sonra ne adamı nede yardımcısını bir daha gören olmamış.

1 milyar insanın susuz

2 milyar insanın elektriksiz

3 milyar insanın aç yaşadığı kapitalist bir dünyada, Kapitalizmin iç yüzünü anlatan, bu hastalığa konulmuş basit bir teşhis, basit bir fıkradır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here